понедельник, 27 апреля 2015 г.

Чого забажаєте? Журналістське розслідування Олександра Кривенка


27 квітня 2015 року
Чого забажаєте? (Журналістське розслідування Олександра Кривенка)

Схоже, саме за таким дивним правилом департамент комунальної власності міста Києва здає майно столичної громади в оренду деяким, імовірно, наближеним до себе підприємницьким структурам.

Ось які обставини спонукають мене до такої думки.

24 березня 2015 року я звернувся до названого структурного підрозділу виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за інформацією про використання нежитлових приміщень товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване виробничо-наукове підприємство «Київпроменерго» (далі – ТОВ «Київпроменерго»).

Відповідь надав заступник директора зазначеного департаменту Олег Шмуляр. Листом від 27 березня 2015 року він повідомив:

«13.11.2014 представниками Департаменту проведена перевірка використання нежитлових будинків, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Доброхотова, 30 літ. В, просп. Вернадського, 36 б, які використовує ТОВ «Київпроменерго» на підставі договору про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду [тут і далі виділено мною. - О.К.]

В ході перевірки було виявлено фактичне використання орендованих товариством нежитлових приміщень під склади інших юридичних осіб за договорами зберігання
».

Із наведеної цитати випливає, що ТОВ «Київпроменерго» як орендар використовував надане йому майно територіальної громади не за цільовим призначенням, обумовленим договором. Ухиляючись від виконання своїх зобов’язань, товариство «Київпроменерго» на власний розсуд надавало нежитлові приміщення стороннім особам під склади.

За чинним законодавством указаний департамент має повноваження:
власника щодо майна, яке належить територіальній громаді міста Києва;
орендодавця об’єктів комунальної власності цієї громади;
захисника її майнових прав;
контролера за виконанням зобов’язань, передбачених у договорах оренди,
а також перевіряти, як використовуються та зберігаються об’єкти комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Чи вчинив щось суттєвого з наведеного переліку цей підрозділ КМДА як орендодавець, реагуючи на виявлені ним порушення з боку орендаря?

Як пише Олег Шмуляр у тому ж самому листі від 27 березня 2015 року, «за результатами перевірки між Департаментом та керівником ТОВ «Київпроменерго» узгоджено питання щодо внесення змін до договору про передачу майна територіальної громади м. Києва в частині мети цільового використання.

Керівником товариства надано відповідний проект договору та розрахунок орендної плати.

Таким чином, з метою внесення змін до умов договору про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду в частині цільового призначення, Департаментом вчиняються організаційно-правові заходи, передбачені Положенням про оренду майна територіальної громади міста Києва, що затверджене рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 34/6250
».

Не треба мати ані звання заслуженого юриста України, як пан Шмуляр (за Указом Президента Віктора Ющенка він отримав цю відзнаку у 2008 році, обіймаючи посаду заступника Голови Фонду державного майна України), ані навіть фах правника, щоби зрозуміти: департамент комунальної власності м. Києва не вчинив жодних дій на припинення порушень орендарем умов договору, притягнення останнього до відповідальності, забезпечення умов для подальшого ефективного та відповідного до закону і договору використання вказаних вище нежитлових будинків на вулиці Доброхотова і проспекті Вернадського.

Понад те, складається враження, що в названому структурному підрозділі КМДА прагнуть фактично вибілити вочевидь свавільну практику ТОВ «Київпроменерго» як орендаря. Задля цього там готові змінити цільове використання майна, належного столичній територіальній громаді. Чиновників не цікавить думка мешканців Києва як власників згаданого майна щодо названих новацій: карт-бланш із вирішення усіх питань отримав керівник товариства «Київпроменерго» Григорій Грунський. Саме він, як зазначено в листі від 27 березня 2015 року, вже надав відповідний проект договору та розрахунок орендної плати.

Вочевидь, калькуляція нових платежів за користування майном територіальної громади столиці стосується майбутніх періодів договірних відносин, а тому постає питання: «Де гроші, Зін»? Я маю на увазі, чи перерахував орендар орендодавцю ті позадоговірні суми коштів, які він уже отримав, надаючи нежитлові приміщення під склади іншим особам?
Узагалі виникають сумніви стосовно бажання з боку столичної влади забезпечити бодай формальну відповідність орендної практики товариства «Київпроменерго» вимогам договору та закону.

Підстав для таких сумнівів декілька.

По-перше, минуло понад п’ять місяців з того часу, як орендодавець перевірив діяльність орендаря та виявив порушення з боку останнього. Однак жодного юридичного кроку на упорядкування ситуації досі не виявлено.

По-друге, як виявилося, про невідповідність дій товариства «Київпроменерго» взятим ним на себе договірним зобов’язанням і вимогам закону давно знає і найвище керівництво столичної влади.

Так, ще минулого 2014 року заступник голови Київської міської державної адміністрації Михайло Радуцький у відповідь на депутатське звернення народного депутата України Анатолія Гриценка  повідомив про те, що у зв’язку із фактичним використанням орендованих товариством нежитлових приміщень, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Доброхотова, 30 літ. В’, просп. Вернадського, 36 б, загальною площею орієнтовно 705,00 кв. м під склади інших юридичних осіб за договорами зберігання… структурними підрозділами Департаменту опрацьовується питання вчинення заходів щодо перегляду орендної ставки, встановленої по договору про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду від 26.05.2014 № 1204-1 ТОВ «Київпроменерго».

«Опрацювання», напевно, ще й досі триває. Тим часом було би важливо дізнатися, що саме спонукає представників вищої та середньої ланок управління містом так заповзято захищати не інтереси мешканців Києва, а підприємницького товариства «Київпроменерго», яке в обхід і територіальної громади столиці, і влади здає фактично в суборенду третім особам надані йому в користування нежитлові приміщення?

Далі буде.

Олександр Кривенко,
юрист, журналіст.


Постійне посилання: http://a-kryvenko.blogspot.com/2015/04/blog-post_27.html

13 комментариев:

 1. Нарешті якійсь рух у цьому напрямку!
  Дякую пане Олександре за гідний почин :)

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. Дякую, добродію Володимире, за підтримку!

   Удалить
 2. Ні яких сумнівів не може бути - мешканці Києва мають самі вирішувати свої внутрішні питання.
  А Товариства «Київпроменерго» має займатися своїми справами, а не накладати свою "лапу" на чуже хозяйство!!!
  Необхідно ставити на місце цей "беспридел"!!!

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. Згоден! Дякую за солідарність!

   Удалить
 3. Спасибо автору за очень интересную и поучительную статью. Мы все должны знать не только свои обязанности, но и ПРАВА! И УМЕТЬ ИХ ЗАЩИЩАТЬ!!!!!!!!!!!!!!

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. Дякую, Вікторіє, на доброму слові! Усвідомлення своïх прав є тим чинником, який згуртовує громадян у спільноти на захист власних інтересів.

   Удалить
 4. Очень интересная статья, а для меня особенно, так как являюсь в какой то степени участником описанных выше событий. Надеюсь, что журналистское расследование будет продолжено и много интересных фактов о «сотрудничестве» Департамента и ООО «Киепромэнерго» станет известно широкой общественности.

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. Дякую, що зацікавилися. Кожен учасник подій, який має, що повідомити стосовно обставин, описаних у статті, є важливим, Отримані факти стануть підгрунттям для продовження розслідування, в результатах яких зацікавлена громада столиці. Кияни, долучайтеся! Мешканці інших міст, які мають, що сказати з аналогічних ситуацій, також не мовчіть! Приєднуйтеся до події " громадське розслідування діяльності Київпроменерго" (https://m.facebook.com/events/449124038587612 ) Гуртуймося навколо справи, яка слугує інтересам як спільнот, так і окремих по-справжньому вільних людей.

   Удалить
  2. Без сомнения, всё тайное когда-то становится явным.
   Надеюсь, сообща мы приблизим этот момент.

   Удалить
 5. Дякую, Олександре, за вашу небайдужість до столиці та її мешканців. Сподіваюсь, що ваша стаття змусить працівників КМДА відповідальніше ставитись до своїх обов`язків перед містом та киянами.

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. Вдячний і Вам, Наталіє, за відгук. Змінимо разом ситуацію в столичній владі, щоби слугувала виключно інтересам Києва, його мешканцям і гостям. Долучайте до нашого кола таких, як Ви свідомих громадян!

   Удалить
 6. Спасибо автору за полезную информацию, на самом деле это касается каждого третьего арендатора в нашем "неправильном" Государстве. Будем надеяться что все вопросы по защите интересов жителей Киева будут защищены и разрешаться проблемы субарендаторами.

  ОтветитьУдалить
 7. Дякую, пані Анно, за Ваш доброзичливий коментар. Якщо Ви чи Ваші колеги маєте інформацію про "неправильні" прояви в орендних відносинах між підприємцями та владою, повідомте про це. Долучайтеся також до події "Підтримаймо, друзі, громадське розслідування діяльності Київпроменерго!" ( https://www.facebook.com/events/449124038587612/ ). Разом маємо виправити ситуацію на користь громади Києва.

  ОтветитьУдалить