вторник, 30 сентября 2014 г.

Коренные народы всех стран, объединяйтесь: что общего у российских саамов и крымских татар

30.09.2014, 16:39
Александр Кривенко, юрист
О терроре оккупационным режимом Крыма, направленном против активистов из среды местных татар украинскому читателю известно уже немало. В то же время, если проанализировать акции российской власти по недопущению представителей северных территорий на только что завершившуюся в Нью-Йорке Всемирную конференцию по вопросам коренных народов (World Conference on Indigenous Peoples), можно прийти к следующему выводу: преследование Кремлем активных лидеров указанных сообществ является последовательным и постоянным проявлением путинской национальной политики.
Доказательство тому – история, героем которой является Валентина Совкина, возглавляющая Саамский парламент Кольского полуострова (Российская Федерация, Мурманская область).
Незадолго до отбытия на упомянутую выше конференцию к ней наведались столичные корреспонденты (как выяснилось позже, липовые) из оппозиционного телеканала "Дождь". Они якобы хотели взять интервью у Валентины о Кольском саамском радио, которым Валентина также руководит.
Однако вопросы были в основном о Саамском парламенте Кольского полуострова, о том, с чего началось движение, кто конкретно стоял у истоков, какие основные проблемы и как решаются, кто наиболее активен. В завершение разговора "гости" поинтересовались, собирается ли госпожа Совкина куда-либо выезжать в ближайшее время. Узнав о ее предстоящем визите в Америку, псевдожурналисты выяснили, как формировались делегации участников конференции, кто и чьи интересы будет на ней представлять. От прямого ответа на вопрос: "А Вы откуда поедете, из Москвы?", собеседница уклонилась.
Выйдя же из дома в день вылета в США, Валентина обнаружила, что колеса ее автомобиля повреждены. Ей удалось найти другую машину. Однако на участке пути между поселком Левозеро и Оленогорском сотрудники дорожно-постовой службы, не объясняя причин, остановили это авто со словами: "А мы Вас уже заждались!". Не теряя самообладания, госпожа Совкина заявила, что вызывает такси, и была отпущена.
Вскоре представители той же службы вновь воспрепятствовали Валентине, но ретировались, испугавшись нацеленного на них и уже фиксирующего ситуацию фотообъектива в ее руках.
Последняя вынужденная остановка, умышленное на два часа задержание и попытка грабежа общественного и политического деятеля с применением насилия и вымогательством заграничного паспорта, – все это случилось на подъезде к городу Заполярному.
Несмотря на описанные чудовищные приключения, Валентина Совкина приняла участие в упомянутой выше конференции.
Уже на обратном ее пути домой, мне удалось связаться с госпожой Совкиной, которая согласилась высказать свою версию о причинах событий, произошедших с ней накануне поездки в Америку:
Исторически саами России проживали на всей территории Кольского полуострова, но сегодня нас определяют в районы компактного проживания, чем ущемляют возможность на ведение традиционного образа жизни! Право на самоопределение прописано в международных документах и Конституции РФ. Кроме того, в Докладе Специального докладчика по вопросу о положении в области прав человека и основных свобод коренных народов господина Джеймса Анайи даны рекомендации для России. В пункте 89 говорится: "Федеральному правительству и правительствам регионов следует рассмотреть вопрос о создании парламентских советов или ассамблеи коренных народов, представляющих коренные народы и обеспечивающих их участие в текущей законотворческой и политической деятельности". Важно отметить, что народ саами проживает на территориях четырех государств. Я же представляю интересы его российских граждан, обитающих на Кольском полуострове. В 2010 году был проведен второй Съезд саамов – коренного народа Мурманской области, на котором подтверждено создание представительного выборного органа от нас, уполномоченного участвовать в принятии государственных решений по вопросам, затрагивающим права саамов. А в 2011 году на конференции в Нью-Йорке я выступила с обращением, в котором призвала Российскую Федерацию к соблюдению прав коренных народов на самоопределение, закрепленных в статьях 18 и 9 Декларации ООН о правах коренных народов и статье 5 Конституции России". Видимо, такая активность и является причиной того, что вскоре нас стали обвинять в сепаратизме и прочих грехах.
Валентина Совкина убеждена в том, что молчать нельзя и останавливаться тоже. Она питает большие надежды на изменение ситуации, особенно в Мурманской области, по отношению власти к Саамскому парламенту Кольского полуострова:
Мы готовимся к 3-му Съезду саамов. Это та площадка, где можно прийти к соглашениям и эффективным решениям.
Поддерживая решительность лидера российских саамов и экстраполируя их ситуацию на нынешнее положение крымских татар как коренных жителей украинского полуострова, я убежден в том, что обоим народам следует объединить усилия в отстаивании своих прав, в изобличении и прекращении преступных акций, инспирируемых Кремлем. И пусть национальные, европейские и международные организации будут в помощь крымским татарам и саамам!
Александр Кривенко, юрист, журналист, правозащитник, блогер,
г. Киев
+380632413681 Viber
skype: kryvenko_oleksandr
akryvenko64@gmail.com

четверг, 25 сентября 2014 г.

Завжди залишайся собою! Або рецензія на фільм «Праведник» («The Equalizer»)


25.09.2014
Олександр Кривенко

Цей заклик лунає з вуст головного героя американської кінострічки «Праведник» («The Equalizer»), яка вже виходить у прокат вітчизняного сінематографу.

Нехай дещо невдалий переклад назви фільму, режисером якого є Антуан Фукуа, не зіб’є з пантелику людей набожних. Це не історія про житіє святих. Вона про те, що навіть у жорстоко хворому світі має і знаходиться еквалайзер, тобто сильна духом і тілом людина, котра здатна встановити баланс у суспільстві.

Роберт МакКолл, якого зіграв Дензел Вашингтон, постає перед глядачами як таємничий працівник супермаркету, що в минулому, напевно, був спеціальним призначенцем. Нині він живе за звичним для пересічного американця життям: «дім-робота-дім». Роберт доброзичливий і уважний у стосунках із колегами та друзями. Він полюбляє вишукані страви, спорт і читання Хемінгуея та Сервантеса. 

Водночас МакКолл отримує найбільше задоволення від того, що боронить (буцімто мимохідь) людей від їхніх кривдників, які постають для жертв перешкодою в прагненні завжди залишатися собою.

Саме загострена чутливість Роберта дозволяє йому розпізнати біди, в які потрапляють інші, спонукає його до бою.

Поштовхом для того, щоби раптово полишити свою нову мирну працю та вступити у безкомпромісну боротьбу за правду, честь  і гідність, стала для Роберта доля малолітньої російської повії на ім’я Тері, роль якої зіграла Хлоя Грейс Морец

Дівчина потрапила в тенета російської мафії та, виявивши  якось непокору, було жорстоко покарана «господарями». Відтепер вона живе в атмосфері страху і погроз.

Ставши на захист Тері, Роберт МакКолл послідовно торує свій переможний шлях, викриває та  знешкоджує сутенерів і їхніх поплічників –місцевих поліцейських, чеченсько-кадирівських бойовиків та продажних феесбешників, а наостанок здіймає в повітря танкер.

І все це головний герой вчиняє не заради власної розваги чи слави, а задля того, щоби кожна порядна людина могла завжди залишатися собою.

Стрічка «Праведник» («The Equalizer») - для людей із міцними нервами, яким не страшні криваві сцени бійок із дещо занадто великою анатомізацією цих сюжетів..

У фільмі використані неймовірні, найсучасніші спеціальні ефекти, незбагненно органічний музичний супровід, – усе це створює відчуття справжньої гармонії для поціновувачів такого кіно.

Я впевнений у тому, що стрічка «Праведник» («The Equalizer») варта уваги кожного, в кому пульсує кров бійця за відновлення справедливості, або симпатика такого правдоборця. Фільм особливо актуальний для українських солдат і добровольців, адже здатен зміцнити їхній дух, що вестиме вояків до звитяг у звільненні батьківщини від ворога, завжди залишаючись вірними присязі.

Довідка: Студія Columbia Pictures в асоціації з LStar Capital та Village Roadshow Pictures представляє фільм виробництва Escape Artists / Zhiv / Mace Neufeld «Праведник» («The Equalizer»). В головних ролях – Дензел Вашингтон, Мартон Чокаш, Хлоя Грейс Морец, Девід Харбор, Білл Пулман та Меліса Лео. Режисер стрічки – Антуан Фукуа. Сценарист – Річард Венк. Фільм грунтується на телесеріалі виробництва Майкла Слоана та Річарда Ліндхейма. Продюсери – Тод Блек, Джейсон Блюменталь, Дензел Вашингтон, Алекс Сіскин, Стів Тиш, Мейс Нойфельд, Тоні Елдрідж та Майкл Слоан. Виконавчі продюсери – Езра Свердлоу, Девид Дж. Блумфілд та Бен Вайсбрен. Оператор – Мауро Фіоре. Художник – Наомі Шохан. Монтаж – Джон Рефуа. Дизайнер з костюмів – Девід Робінсон. Композитор – Гаррі Грегсон-Вільямс.



Олександр Кривенко, юрист, журналіст, правозахисник, блогер,
м. Київ
+380632413681 Viber
skype: kryvenko_oleksandr
akryvenko64@gmail.com
http://a-kryvenko.blogspot.com/
http://www.facebook.com/oleksandr.kryvenko.5

https://twitter.com/OleksaKryvenko

пятница, 19 сентября 2014 г.

Как в Крыму осуществляется террор крымско-татарских активистов: свидетельство пострадавшего

19 сентября, 12:26

Александр Кривенко юрист

Было уже за полночь, когда я узнал об очередной репрессивной акции, совершенной российскими властями против одного из лидеров правозащитного движения на Крымском полуострове.

18 августа 2014 года преследованию подвергся адвокат Надир Бекир, возглавляющий Фонд исследований и поддержки коренных народов Крыма.  

Из общения с самим Надиром стало известно, что он был временно задержан с билетом на поезд Киев – Симферополь.

"Из столицы Украины я должен был вылететь в Нью-Йорк. Там 22-23 сентября 2014 года в штаб квартире ООН состоится Всемирная конференция по вопросам коренных народов (World Conference on Indigenous Peoples), в которой я должен был участвовать. К сожалению, я опоздал к отходу поезда из Симферополя и догонял его на такси до ближайшей станции Джанкой, что в 70 км от крымской столицы в направлении на север страны. Но движению нашей машины воспрепятствовал микроавтобус. Из него выскочили четыре человека в масках и остановили такси. Они открыли двери автомобиля и вытащили меня из него. Предполагая, что это могла быть полиция или другая специальная служба, я не оказал им активного сопротивления. Они посадили меня на землю и обыскали карманы, из которых достали мой мобильный телефон и паспорт. Один из них прочитал мои данные и прослезился. О, это правильно! Они тотчас оставили меня и пошли к своему автобусу. На станции я обратился в местную полицию, которая взяла мои показания и совершила прочие формальности. Но за два часа, потраченных на это, полицейские не провели никакого расследования, не сделали ничего для того, чтобы установить, найти и задержать напавших на меня лиц безотлагательно, сразу после инцидента, по свежим, как говорится, следам".

Таким образом, Надир Бекир оказался в ситуации, из-за которой он не может прибыть на Всемирную конференцию по вопросам коренных народов.


"По сути, между полуостровной и материковой частями Украины возведены пограничные барьеры", – утверждает правозащитник. – "Со стороны Крыма территория охраняется российскими войсками, а с противоположной  – украинскими, которые не пропустят через границу человека, не имеющего паспорта гражданина соответственно России или Украины".

Надир Бекир уверен в том, что российские власти избрали его в качестве мишени своей политической репрессивной акции. Она направлена на то, чтобы не допустить участие крымских татар как представителей Крыма во Всемирной конференции по вопросам коренных народов, а также на то, чтобы заблокировать их отношения с Генеральной ассамблей ООН.


Александр Кривенко, юрист, журналист, правозащитник, блогер, Киев
+380632413681 Viber
skype: kryvenko_oleksandr
akryvenko64@gmail.com
http://www.linkedin.com/pub/oleksandr-kryvenko/36/96a/6a9  

пятница, 12 сентября 2014 г.

Кремль преследует защитников интересов крымчан

Кремль преследует защитников интересов крымчан
12.09.2014, 15:13
Александр Кривенко, юрист



Сегодня в 3 часа ночи, по сообщению Крымской полевой миссии по правам человека, заместитель и эксперт этой организации, соответственно украинка Ольга Скрипник и россиянин Виссарион Асеев, которые являются супругами и следовали поездом "Москва - Одесса", были задержаны российскими пограничниками в Брянске

Правозащитникам было сообщено, что якобы им ограничен выезд с территории Российской Федерации.

Обратите внимание, что по законам ныне крайне агрессивного северного соседа такие санкции не должны распространяться на госпожу Скрипник как гражданку другого государства. Правозащитников допросил майор Сергей Филичев.

Около 5 часов утра они были отпущены без составления каких-либо протоколов и находятся в местной гостинице, ожидая вечернего поезда на Киев.

О том, что конкретно стало причиной чрезмерного внимания к супругам, не известно.

Обращу внимание на то, что в своих публичных заявлениях Ольга Скрипник, которая также возглавляет Центр гражданского просвещения "Альменда", действующий в Украине, сообщала о грубом нарушении прав человека в аннексированном Крыму.

В частности, по ее оценкам, нынешняя власть полуострова фактически заставляет людей получать российское гражданство. Те жители Крыма, которые не желают становиться подданными северного соседа, обречены быть лишенными необходимых прав. Речь идет, прежде всего, о медицинском обслуживании, которое невозможно получить без предъявления российского паспорта.

В своих выступлениях правозащитница также отметила, что на полуострове нарушается свобода слова. Вследствие преследований вынужденно прекратила вещание Черноморская телерадиокомпания и закрылся Центр журналистских расследований. По словам Ольги Скрипник, это свидетельствует о намерении властей Крыма иметь там только подконтрольные ей средства массовой информации.

Кроме того, правозащитница подвергла острой критике заявление нынешнего так называемого главы республики Сергея Аксенова, о том, что беженцев из зоны антитеррористической операции, переселившихся в Крым, будут вывозить без их согласия в Новосибирскую, Калининградскую, Нижегородскую, Самарскую, Саратовскую, Свердловскую области и Башкортостан. По словам госпожи Скрипник, Россия считает людей, бежавших с Востока, беженцами. Но для Украины эти граждане являются внутренне перемещенными лицами. По мнению правозащитницы, принудительное перемещение украинцев с полуострова на указанные российские территории нарушает права человека на свободу передвижения.

С точки зрения норм международного права, возникает также вопрос:

соответствуют ли сегодняшние действия российских пограничников по задержанию правозащитников Ольги Скрипник и Виссариона Асеева на границе с Россией нормам Международного Пакта "О гражданских и политических правах" и Конвенции по защите прав человека и основных свобод?

Эти соглашения, которые ратифицированы российским государством, предусматривают:

- свободу выражения мнения;

- свободу передвижения;

- запрет дискриминации, равенство перед законом, равенство прав.

Названные документы устанавливают границы применения ограничения прав и запрет злоупотребления правами.
Первоисточник: http://112.ua/mnenie/kreml-presleduet-zaschitnikov-interesov-krymchan-114159.html
Постоянная библиографическая ссылка:Александр Кривенко. Кремль преследует защитников интересов крымчан. // 12.09.2014. Киев. Режим доступа: http://a-kryvenko.blogspot.com/2014/09/blog-post_12.html; https://www.facebook.com/photo.php?fbid=750626774975981&l=887056b90e

Александр Кривенко, юрист, журналист, правозащитник, блоггер, Киев
+380632413681 Viber
skype: kryvenko_oleksandr
akryvenko64@gmail.com
http://www.linkedin.com/pub/oleksandr-kryvenko/36/96a/6a9

пятница, 5 сентября 2014 г.

Про героизм мученичества: "донецкий" Стус

Про героизм мученичества: "донецкий" Стус 

05.09.2014, 12:48 

Александр Кривенко, юрист, правозащитник 

фото из открытых источников

"Змагай, знеможений життям,
знеможений, змагай.
Минуле вабить вороттям
i врочить,
i нехай.
А ти, сомнамбуло, змагай,
у напiвснi живи, де жовтi сходяться леви
у присмерковий гай".

Эти слова принадлежат Василию Стусу - великому поэту, правозащитнику, одному из участников Украинской Хельсинкской группы.

4 сентября 1985 г., не достигнув и 48-летнего возраста, он ушел из жизни в карцере российской колонии для политических заключенных, именуемой "Пермь-36".

Примечательно, что в такой же осенний день, но ровно за два десятилетия до того, то есть 4 сентября 1965 г., Василий Стус, в то время выпускник Донецкого педагогического института, аспирант Института литературы, был среди участников первой публичной демонстрации в Киеве киноленты "Тени забытых предков". Этот фильм работы Сергея Параджанова в присутствии автора был показан в центре города - в кинотеатре "Украина", зал которого оказалась полностью переполнен зрителями: местными жителями и гостями столицы.

За несколько дней до премьеры по Украине прокатилась волна арестов представителей интеллигенции. Так режим, пришедший после периода определенной демократизации, вызванной хрущевской оттепелью, отреагировал на рост гражданского сознания мыслящих людей.
Популярностью киноленты решили воспользоваться Иван Дзюба, ныне известный в мире писатель, а тогда аспирант киевского Института литературы, и Вячеслав Чорновил, известный и, к сожалению, уже покойный политик, который в то время работал журналистом.

Как и предполагалось официальной программой показа в его финале выступил сам автор, "отец" ленты Сергей Параджанов.

За ним на сцену вышел Иван Дзюба. Впрочем, после нескольких комплиментов в адрес фильма и его создателей ученый-литератор призвал публику встать против повальных арестов среди украинской интеллигенции и поименно назвал всех заключенных диссидентов.

Несколько человек, среди которых, конечно, было несколько кагэбистов, пытались столкнуть выступающего со сцены. В то же время Вячеслав Чорновил призвал присутствующих подняться с кресел в знак солидарности с арестованными.

Эту инициативу, как впоследствии рассказывал Олесь Сергиенко (свидетель и участник события, политзаключенный советской эпохи), поддержала треть зрителей.

Затем слово взял Василий Стус, который, между прочим, не был причастен к организации акции.

Он публично поддержал Ивана Дзюбу и Вячеслава Чорновила, заявив, что противостоять имеет каждый, независимо от национальности, потому что если сегодня хватают украинцев, завтра будут задерживать евреев, а затем и русских.

Вот так началась активность Василия Стуса на правозащитной ниве, за которую он поплатился не только вынужденным прекращением карьеры ученого, но и преследованиями и, в конце концов, осуждением.

В 1972 г. Василий получил 5 лет в лагере строгого режима плюс 3 года ссылки. Заключение диссидент отбывал в концлагере в Мордовии, а ссылку - в Магаданской обл.

После полного отбытия срока наказания он жил в Киеве, где в октябре 1979 г. вступил в ряды Украинской Хельсинкской группы, за участие в которой вновь был арестован.

В 1980 г. Василий Стус вновь был осужден: в этот раз до 10 лет заключения и 5 лет ссылки. Оттуда он уже не вышел.

В 2005 г. на конференции, которая проходила в Киеве по случаю 20-летия со дня смерти Стуса, и участником которой я имел честь быть, одна из его уважаемых ораторок выразила надежду, что современной молодежи не придется на практике проявлять героизм.

Эти надежды не оправдались.

Василий Стус оставил после себя слова, которые должны вдохновлять современных борцов за волю Украины на новые победы:

"Из всех возможных героизмов при наших условиях существует только один героизм мученичества - принудительный героизм жертвы. Пожизненным позором этой страны будет то, что нас распинали на кресте не за какую-то радикальную общественную позицию, а за сами наши желания иметь чувство самоуважения, человеческого и национального достоинства".

Редакция может не соглашаться с мнением автора. Если вы хотите написать в рубрику "Мнение", ознакомьтесь с правилами публикаций и пишите на blog@112.ua

Теги: Стус, писатель, смерть, Параджанов, история

Источник: 112.ua
http://112.ua/mnenie/pro-geroizm-muchenichestva-doneckiy-stus-111006.html
Больше читайте здесь: http://112.ua/mnenie/pro-geroizm-muchenichestva-doneckiy-stus-111006.html
https://twitter.com/OleksaKryvenko/status/507838847086911488

http://a-kryvenko.blogspot.com/2014/09/blog-post.html

среда, 3 сентября 2014 г.

Висновок комітету 03.09.2014 на Проект Закону про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб 4490а-1 від 28.08.2014

Висновок комітету 03.09.2014 на Проект Закону про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб 4490а-1 від 28.08.2014
До реєстр. № 4490а від 13.08.2014 р.
та реєстр. № 4490а -1 від 28.08.2014 р.

 Верховна Рада України

Комітет на своєму засіданні 03 вересня 2014 року розглянув  альтернативні проекти  законів України «Про внутрішньо переміщених осіб» реєстр. № 4490а від 13.08.2014 р., внесений народним депутатом України Мірошниченком Ю.Р. та «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» реєстр. № 4490а-1 від 28.08.2014 р., внесений народними депутатами України Пацканом В.В.,Геращенко І.В., Іоновою М.М., Луценко І.С., Шевченком А.В., Бенюком Б.М. та Кайдою О.П.
 Законопроекти подані у порядку законодавчої ініціативи відповідно до частини першої статті 93 Конституції України, статті 89 Регламенту Верховної Ради України.
Законопроектом «Про внутрішньо переміщених осіб» (реєстр. № 4490а) передбачається закріпити гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, заборону примусового повернення внутрішньо переміщеної особи та членів його сім’ї до місця постійного проживання або території, де їх життю або свободі загрожує небезпека.
Основними цілями законопроекту є врегулювання питання статусу внутрішньо переміщених осіб; визначення чіткого, прозорого і спрощеного механізму його набуття; урегулювання особливостей реалізації основних конституційних прав громадян за місцем їх тимчасового проживання; надання додаткового сприяння у психологічній, соціальній, економічній реабілітації внутрішньо переміщених осіб.
Законопроектом передбачено урегулювати правовий статус осіб, яких визнано внутрішньо переміщеними особами, у тому числі механізми реалізації права внутрішньо переміщеної особи на: оформлення документів; на пересування, вільний вибір місця проживання, вільне залишення території України; на працю; на провадження підприємницької діяльності; на соціальний захист та соціальне забезпечення; на охорону здоров'я та медичну допомогу; на освіту; на участь у виборах та референдумах; на направлення індивідуальних чи колективних письмових звернень або особисте звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб цих органів; на володіння, користування і розпорядження своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності; на судовий захист.
Законопроектом встановлюються повноваження Кабінету Міністрів України; центральних органу виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах: міграції; захисту державного кордону; трудових відносин і соціального захисту населення; охорони здоров'я; освіти, а також органів внутрішніх справ і Служби безпеки України, органів місцевого самоврядування, органів опіки та піклування тощо.
За твердженням автора законопроекту реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з державного або місцевих бюджетів.
Законопроект «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (реєстр. № 4490а-1) передбачає забезпечення реалізації гарантованих Конституцією України, прав і свобод внутрішньо переселених осіб - громадян України,  а також завдяки організаційно-інформаційним засобам забезпечити для них належні умови соціальної адаптації, забезпечення тимчасовим житлом, сприяння у працевлаштуванні, продовження здобуття освіти, сприяння можливості залучення коштів гуманітарної, благодійної допомоги, в т.ч. – з боку міжнародних установ, організацій та закордонних країн.
Законопроект спрямований на вирішення нагальних питань з обліку та життєзабезпечення внутрішньо переміщених осіб та членів їх сімей у нових умовах проживання, спрощення порядку тимчасової реєстрації вимушених переселенців, містить норми щодо удосконалення порядку та скорочення граничних строків розгляду заяв про оформлення, переоформлення, продовження соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, забезпечення їх соціальними та медичними послугами.
За твердженням авторів законопроекту, прийняття цього Закону потребує джерел додаткового фінансування.
  Комітет, розглянувши 03.09.2014 р. на своєму засіданні зазначені альтернативні законопроекти ухвалив рекомендувати Верховній Раді України:
1. Проект  закону України «Про внутрішньо переміщених осіб» реєстр. № 4490а від 13.08.2014 р., внесений народним депутатом України Мірошниченком Ю.Р. за результатами розгляду у першому читанні відхилити;
2. Проект закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» реєстр. № 4490а-1 від 28.08.2014 р., внесений народними депутатами України Пацканом В.В.,Геращенко І.В., Іоновою М.М., Луценко І.С., Шевченком А.В., Бенюком Б.М. та Кайдою О.П.  за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу.
    Комітет вважає за доцільне при доопрацюванні та підготовці зазначеного законопроекту до другого читання врахувати окремі положення законопроекту «Про внутрішньо переміщених осіб» (реєстр. № 4490а).
Співдоповідачем з цього питання визначено народного депутата України,  Голову Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Пацкана Валерія Васильовича.


Голова Комітету                                                                    В.В. Пацкан

вторник, 2 сентября 2014 г.

Висновок Головного науково-експертного управління від 02.09.2014 на Проект Закону про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб 4490а-1 від 28.08.2014

Висновок Головного науково-експертного управління від 02.09.2014
на Проект Закону про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб
4490а-1 від 28.08.2014
До № 4490а-1 від 28.08.2014 р.

                                                                                                                н.д. В.Пацкан, І. Геращенко, М. Іонова та ін.
ВИСНОВОК
на проект Закону України  «Про забезпечення прав і 
свобод внутрішньо переміщених осіб»
 (реєстр. № 4490а-1 від 28.08.2014 р.)

            У проекті Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон) пропонується встановити гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб. Даний законопроект зареєстрований як альтернативний до законопроекту № 4490а від 13.08.2014 р.
Відповідно до п. 2 пояснювальної записки основним завданням і метою цього законопроекту є забезпечення реалізації гарантованих Конституцією України, прав і свобод внутрішньо переселених осіб - громадян України,  а також завдяки організаційно-інформаційним засобам забезпечити для них належні умови соціальної адаптації, забезпечення тимчасовим житлом, сприяння у працевлаштуванні, продовження здобуття освіти, сприяння можливості залучення коштів гуманітарної, благодійної допомоги, в т.ч. – з боку міжнародних установ, організацій та закордонних країн.
За результатами аналізу поданого проекту Головне управління вважає за доцільне висловити наступні міркування та зауваження:
1. Проблема регулювання статусу внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) для світового співтовариства виникла в ХХ ст. у зв’язку з громадянськими війнами на території країн Африки та Південного Сходу. Проблема обумовлювалася тим, що особи, які хоча і за зовнішніми ознаками знаходилися в ситуації, що є аналогічною до проблем біженців, проте не підпадали під цю категорію (не перетинали міжнародно-визнаних кордонів держави), їхні права не гарантувалися міжнародно-правовими актами.
З метою вирішення означеного питання з 1972 р. мандат Управління Верховного комісара ООН у справах біженців було розширено, сфера його компетенції охопила проблеми ВПО. В 1998 році представником Генерального секретаря ООН з питань внутрішньо переміщених осіб підготовлено Керівні принципи з питань щодо переміщення осіб в середині країни. ООН в своїх резолюціях систематично закликає держави, в яких є ВПО, створити дієву систему правових норм, що регулюють переміщення всередині країни, з урахуванням Керівних принципів. Питання ВПО стали частиною міжнародного гуманітарного права та потребують свого правового урегулювання в країнах, де виникають масові випадки виникнення ВПО, стають обов’язковими для вирішення владою цих країн. 
За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців,  на 19 серпня 2014 року  в Україні нараховувалось понад 190 087 ВПО (15 707 з Автономної Республіки Крим та 174 380 зі східних областей України)[1]. Потреба внесення змін до чинного законодавства щодо додаткового правового врегулювання правовідносин, що виникли у зв’язку з внутрішнім переміщенням осіб не викликає сумнівів, а тому Управління позитивно оцінює ідею проекту Закону.
Аналогічні законопроекти вже розглядалися Верховною Радою України: 
- проект Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян внутрішньо переміщених осіб» (реєстр. № 4998 (доопрацьований) від 17.06.2014р.) – 19.06.2014р. питання заслухано; 
- пропозиції Президента до Закону України «Про правовий статус осіб, які вимушені залишити місця проживання внаслідок тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та обставин, пов'язаних з проведенням антитерористичної операції на території України» (реєстр.            № 4998-1 від 19.06.2014р.) – закон відхилено 12.08.2014р.
Досвід зарубіжних країн свідчить, що вирішення питань ВПО може бути врегульовано як внесенням змін до діючого законодавства, зокрема і до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», так і шляхом прийняття окремого Закону.
2. Основний Закон України  гарантує рівність усіх людей у своїй гідності та правах, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21).
Іноземці та особи  без  громадянства,  які  перебувають  в Україні на законних підставах,  користуються тими самими правами і свободами,  а також несуть такі самі  обов'язки,  як  і  громадяни України,  за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).
В той же час у проекті Закону до ВПО відносяться лише громадяни України.  Така позиція суперечить як Конституції України так і положенням міжнародного права, зокрема, Конвенції про рівноправність громадян країни та іноземців і осіб без громадянства у галузі соціального забезпечення від 28.06.1962р. У п. 3 Прикінцевих та перехідних положень проекту Закону Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом доручено підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України зміни та доповнення до Законів України: «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", передбачивши аналогічні положення для іноземців, біженців та осіб без громадянства. Проте дані питання повинні бути вирішенні одночасно із прийняттям цього проекту, як того вимагає ч. 8 ст. 90 Регламенту Верховної Ради України.
3. Реалізація прав ВПО в проекті Закону напряму пов’язується з оформленням довідки про взяття на облік ВПО. Одночасно п. 3 ч. 11 ст. 4 проекту Закону однією з підстав відмови у видачі довідки, продовження її дії або скасування її дії визначає втрату заявником документів, що посвідчують його особу та підтверджують громадянство України до їх відновлення.
Специфіка ситуації ВПО зумовлює потенційну можливість масових проблем зі збереженням документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Проте в проекті Закону відсутні положення щодо розв’язання даної проблеми. 
4. Стаття 7 проекту Закону регулює, в тому числі, питання забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб в трудових правовідносинах (ч. 4 ст. 7 проекту). Проте, у зв’язку з тим, що Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників (ст. 1 КЗпП України), запропоновані новели проекту Закону потребують свого узгодження і з КЗпП України.  Аналогічне питання стосується положень ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 18 проекту Закону та Податкового кодексу України. 
5. Сумнівним з точки зору доцільності та нагальності є встановлена для ВПО ч. 6  ст. 7 проекту Закону спрощеної процедури державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. На теперішній час вказані питання врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» та є процедурно доступні для всіх бажаючих. Надмірна формальність сприятиме використанню запровадженого спрощеного механізму для зловживань у сфері економіки.
6. Стаття 15 Закону України містить положення, що встановлюють зобов’язання для держави-агресора компенсувати прямі витрати ВПО. Запропоновані новели не містять механізму їх реалізації.  
7. Проект Закону не охопив всі відносини, що складають предмет його регулювання. Адже в ньому вирішення основних питань, які повинні бути  розв’язані шляхом схвалення цього Закону, у Прикінцевих та перехідних положеннях доручається Кабінету Міністрів України (наприклад, підпункти 2, 6, 8 пункту 3).    
8. Проект Закону потребує техніко-юридичного доопрацювання.
Закон значною мірою має декларативний характер, оскільки не передбачає завершених механізмів надання державної допомоги, захисту конституційних прав та законних інтересів вимушених мігрантів.
На розгляді Верховної Ради України знаходиться законопроект (№ 4490а від 13.08.2014 р.), який має аналогічний предмет регулювання і в якому відповідні питання пропонується врегулювати докладніше. У зв’язку з цим у процесі подальшої роботи над цими законопроектами їх варто об’єднати.


Керівник Головного  управління                                                  В.Борденюк

Вик.: В. Гергелійник


[1] unhcr.org.ua/en/2011-08-26-06-58-56/news-archive/2-uncategorised/1293-vnutrishno-peremishcheni-osobi

понедельник, 1 сентября 2014 г.

«Зов Героїв» кличе до «Парку Київська Русь»

«Зов Героїв» кличе до «Парку Київська Русь»

МІЖНАРОДНИЙ ЧЕМПІОНАТ З ІСТОРИЧНОГО БОЮ "ЗОВ ГЕРОЇВ"

01.09.2014, 20:00
© Олександр Кривенко
(За матеріалами «Парку Київська Русь» і за власними спостереженнями)

Дата: 20-21 вересня 2014 року
Початок роботи Парку: з 10:00
Початок програми

з 13-00

Подорожуйте в часі, вболівайте за кращих!
Ви поринете у світ відважних лицарів, де честь і славу здобувають мечем і щитом
• Більше 300 найсильніших бійців з України, Росії, Білорусі, Польщі, Чехії та інших європейських країн продемонструють свою силу таі мужність на ратному полі.
• Серед учасників - представники національних збірних з історичного бою, переможці та учасники міжнародних чемпіонатів, найбільш титуловані бійці світу.
• Змагання будуть повноконтактні, а зброя - така ж, як у Середньовіччі: мечі, щити, сокири, алебарди.
• Вага обладунків лицарів перевищує 30-40 кг, але динамічність боїв - просто вражаюча.
Денні та вечірні видовища надовго прикують вашу увагу і змусять затамувати подих
• Переможців визначатимуть у поєдинках та боях 5 на 5 воїнів та 21 на 21 боєць



Підтримайте українську команду!
• Масова баталія відбудеться із застосуванням метальної зброї - требуше
• Життя стародавніх слов’ян оживе в театралізованих сценах
• Неймовірні трюки на конях покажуть княжі дружинники
• Увечері - стрільба з требуше палаючими ядрами, вогняне шоу і святковий феєрверк (субота, 20 вересня)

Стародавні розваги для дорослих і малих ви знайдете на більш ніж 10 майданчиках.

• Влаштуйте дружній лучний турнір в середньовічному тирі
• Покатайтесь вуличками Древнього Києва на княжих конях чи в екіпажі
• Одягніть костюми бояр, городян, витязів чи заморських купців в історичній костюмерній та влаштуйте колоритну фотосесію
• Влаштуйте веселі і безпечні бої на спортивних мечах
 • Виявіть свою творчість на майстер-класах із гончарства, ковальства, декупажу, виготовлення оберегів та багатьох інших. 
Отримайте заряд позитиву у слов’янських забавах:
• Зіграйте в середньовічний футбол, візьміть участь у перетягуванні канату Танцюйте разом із мешканцями Древнього Києва танці різних епох від стародавніх до сучасних

Увага! Цікава та вигідна пропозиція!

До 12.09.2014 р. (включно) ви можете придбати квитки зі знижкою більш ніж 30%!
Вхідний квиток для дорослих до 12.09.2014 р. коштує 100 грн,
пенсіонерам та членам Союзу молоді «Київська Русь» - 50 грн, школярам - 10 грн.
Замовте квитки вже зараз за телефоном: +380444619937
Придбати квитки можна в офісі «Парку Київська Русь» за адресою:
м.Київ, вул. Костянтинівська 2а, оф.412 (ст. м.Контрактова площа) та у касі Парку.
Контакти: +380444619937, +380444619942, info@parkkyivrus.com

Цікавить більше інформації?
Із задоволенням розповідаємо:


Чи є можливість придбати вироби ручної роботи у «Парку Київська Русь»? 


Так, працює ярмарок рукотворів, представлений самими майстрами.
 Вони готові запропонувати Вам свої вироби, розповісти про історію народження цих творінь і поділитися секретами своєї праці, а декотрі саме тут і запропонують Вам спробувати себе в ролі майстра чи майстрині, скажімо, з гончарства чи декупажу.

Чи організовано творче дозвілля дітей? 
Так. Працює дитячий майданчик, де досвідчені педагоги попіклуються, щоби діти не сумували, а зростали духовно та творчо.


Чи організоване харчування?
Так, ви можете поласувати смачними стравами середньовічної та сучасної кухонь

Вартість вхідного квитка 20-21 вересня 2014 року
* Вартість вхідного квитка 150-00 грн
* Для пенсіонерів 75-00 грн
* Дітям шкільного віку 30-00 грн
* Дітям дошкільного віку безкоштовно
Діють знижки* на вхідний квиток для власників карток:
Kyiv City Card (Київ Сіті Кард) -20%
"Вихідний" -20%
Європейська Бізнес Асоціація (EBA):
картка "Стандарт" - -10%,
картка "ТОП" - - 15%.
* Знижки не сумуються з іншими знижками та акціями Древнього Києва у "Парку Київська Русь".


Чим дістатись на чемпіонат і назад?
Доїхати можна маршрутним таксі від ст. м. Видубичі (стоянка біля супермаркету «Фуршет»). Перша маршрутка до Древнього Києва відправляється о 10:00, остання повертається у Київ після закінчення програми.

ЧЕРГОВИЙ АДМІНІСТРАТОР В ПАРКУ
Додаткову інформацію Ви можете отримати за телефонами, вказаними нижче, з 10:00 до 19:00 за Київським часом
ТЕЛ.: +380503852035

ДИСПЕТЧЕР МАРШРУТНОГО ТАКСІ
Додаткову інформацію Ви можете отримати за телефонами, в дні руху маршрутного таксі, з 10:00 до 19:00 за Київським часом
ТЕЛ.: +380685221077


Завітайте з родиною та друзями на лицарські баталії у Древньому Києві!

Постійне посилання: © Олександр Кривенко. «Зов Героїв» кличе до «Парку Київська Русь» // 01.09.2014, Київ. Режим доступу: http://a-kryvenko.blogspot.com/2014/09/01.html

Публікації за темою:
Александр Кривенко. Яблочно-Медовая гармония в Парке Киевская Русь // 10.08.2014, Киев. Режим доступа: http://a-kryvenko.blogspot.com/2014/08/blog-post_10.html